Mati Palm – Great Estonian Opera Voice [CD]

18.00

 

80 ANNIVERSARY EDITION

Mati Palmi (13.01.1942-28.05.2018) 80-ndale sünniaastapäevale pühendatud CD plaat, millel kuulsad ooperiaariad selle kuningliku bassihääle esituses.

***

January 13th is the 80th anniversary of the birth of beloved Estonian royal opera singer Mati Palm! Dedicated to his jubilee year, we released a limited number of records on which you will find Mati Palm’s powerful opera arias over the years.

For delivery outside of Estonia – please contact by e-mail plaadi.magi@gmail.com

 

 

Laos

Kategooria: Sildid: ,

Kirjeldus

Kuninglik bassilaulja MATI PALM

Püüdes lühidalt kirjeldada Mati Palmi lauljaisiksust, meenub kõigepealt Fjodor Šaljapini mõte: „Kunstis on asju, mida ei saa sõnadega seletada. Jõuad teatud piirideni ja kuigi sa tead, et nende taga on veel tohutud avarused, ja tead, mis on nendel avarustel, ei suuda sa seda ometi seletada. Inimesel ei ole selleks sõnu. See ulatub juba tunnete piirkonda, mida ei saa väljendada sõnades.“

Mati Palmi repertuaaris oli üle 80 lavarolli, üle 50 bassipartii vokaal-sümfoonilistes suurvormides ja 28 laulutsüklit. Ligi 500 soolokontserdi repertuaar ulatus vanaklassikast tänapäevani välja. Kuid ainuüksi faktilise materjali kaudu ei saa me ettekujutust Palmi hääle kõlajõu või intonatsioonirikkuse kohta.

Pärast laulmise põhitõdede omandamist Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Jenny Siimoni juures ning täiendõpet Moskvas andsid tema andele lõpliku lihvi kaks hooaega Milano La Scala laulukoolis. Ühtlane ja kauni tämbriga kõla kogu registri ulatuses, oskus pikki fraase laulda ning jõulise veenvusega võetud kulminatsioonid – just neid omadusi vajavad kõigepealt Verdi ooperite suurrollid: Attila, Philipp II, Zaccaria ning de Silva.

Me võime imetleda paljusid maailma tipplauljaid, kuid de Silva aaria puhul pole ma kuulnud ühtegi esitust, mis ületaks Mati Palmi oma. Kui ta 1972. aastal Estonia gastrollide ajal tuli sellega Moskva publiku ette, nõuti selle kordamist lausa kolmel korral!

Nimiosa Wagneri „Lendavas hollandlases“ on ta laulnud soome, eesti ja saksa keeles – alati viimistletud häälduse ning diktsiooniga.

Minul ja mu põlvkonnakaaslastel on olnud õnn Mati Palmiga koostööd teha paljude lavastuste puhul, kolleegideks kõik Estonia tolleaegsed juhtivad solistid ja tema oli kahtlemata üks paremaid selles reas. Koos lõigati loorbereid Savonlinnas, Stockholmis, Moskvas ja Pariisis.

Loodan, et selle heliplaadi kaudu jääb Mati Palmi hääl elama üle aegade ning annab emotsionaalse laengu, mida sõnades kirjeldada ei saa.

Arne Mikk

ooperilavastaja, kauaaegne rahvusooperi Estonia peanäitejuht